معرفی مهمترین انواع بدافزار ها

0
بدافزارها متاسفانه اسیب هایی جدی به سیستم ما وارد می کنند . تاجایی  که میتوانید برای دوری از انها روی هر لینکی کلیک نکنید. هر برنامه ای را دانلود نکنید. از سیستم شخص دیگری برنامه و عکس و … بی احتیاط دانلود نکنید.
انواع بدافزار ها
انواع بدافزار ها

انواع بدافزار ها

 به گزارش مجله اخبار کامپیوتر انواع بدافزار ها از نظر نوع انتشار سه دسته می باشند. در این بخش این سه دسته را به شما معرفی می کنیم :

۱- انواع بدافزار ها : تروجان چیست ؟

تروجان‌ها هیچ تلاشی برای انتشار نمی‌کنند و در بیشتر موارد از سوی کاربران منتشر می‌شوند که با فریب کاربران صورت می‌گیرد. گاهی کاربران یک ایمیل حاوی تروجان را بازمی‌کنند، گاهی از یک فرد خرابکار فایل تروجان را دریافت می‌کنند و حتی ممکن است یک تروجان را در قالب یک نرم‌افزار کاربردی به رایانه خود وارد کنند. به ‌عنوان مثال ممکن است یک ابزار مدیریت دانلود رایگان را دریافت کنند و از این برنامه در عملیات دانلود برنامه‌ها نیز استفاده کنند، اما همین برنامه می‌تواند یک بد‌افزارهم باشد و برای اهداف بدی که در سر دارد طراحی شده باشد. بیشتر برنامه‌های Crack , Keygen جزو این دسته بدافزارها به شمار می‌روند.

۲- انواع بدافزار ها : کرم های کامپیوتری

کرم‌ها به تنهایی زندگی می‌کنند. به ‌عبارت دقیق‌تر کرم‌ها دارای فایل مجزا و زندگی مجزایی هستند و خودشان نیز خودشان را منتشر می‌کنند. روش‌های انتشار کرم‌ها نیز متعدد است. به ‌عنوان مثال ممکن است یک کرم از طریق حافظه‌های فلش منتشر شود یا در محیط شبکه بین رایانه‌های متصل انتشار پیدا کند.

۳- انواع بدافزار ها : ویروس کامپیوتری چیست ؟

ویروس‌های رایانه‌ای به ویروس‌های بیولوژیک که به سلول‌ها حمله می‌کنند و به‌خودی خود موجود زنده نیستند، اما به کمک قربانی خود، به زندگی ادامه می‌دهند، شباهت بسیاری دارند. ویروس رایانه‌ای هم به همین روش عمل می‌کند. یعنی به فایل یا نرم‌افزاری که آلوده نیست وارد شده و داخل آن مخفی می‌شود. هر گاه شما آن نرم‌افزار را اجرا می‌کنید، ویروس نیز ‌همراه آن اجرا و منتشر می‌شود.

پاکسازی ویروس‌ها نیز به دو روش انجام می‌شود. گاهی اوقات آلودگی به‌طور کامل از فایل جدا شده و فایل سالم در اختیار کاربر قرار می‌گیرد که به این عمل همان Disinfect کردن می‌گویند. گاهی نیز برای جلوگیری از اختلال در اجرای فایل و آسیب‌ ندیدن فایل اصلی، از اجرای کدهای آلوده ممانعت می‌شود. در این شرایط ویروس همچنان در فایل وجود دارد، اما در اصطلاح عقیم شده است و قادر نیست فعالیتی داشته باشد.

البته توجه داشته باشید که یک کرم ممکن است ویروس ‌هم باشد. همچنین دسته‌بندی‌های مختلف دیگری نیز برای بدافزارها وجود دارد. برای مثال دسته‌بندی از لحاظ تخریب (Keylogger, Spyware,…)نوع دیگری از این دسته‌بندی‌ها به‌شمار می‌رود.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.