سابنتینگ در شبکه چیست با تصاویر

0

سابنتینگ چیست ؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از افراد را درگیر خود میکند. در این بخش از مجله اخبار کامپیوتر باید بگوییم که سابنتینگ پروسه ای است که در آن یک شبکه بزرگ را به چند شبکه کوچکتر تقسیم بندی می کنند . با استفاده از این قابلیت , تاثیرگذاری و مدیریت شبکه کیفیتش چند برابر میشود.

سابنتینگ چیست ؟  سابنتینگ در شبکه

در این قسمت از مجله اخبار کامپیوتر به صورت تئوری مفهوم سابنتینگ را برایتان بیان میکنیم. شبکه ای با آی پی آدرس ۱۷۲٫۱۶٫۰٫۰ و سابنت ماسک ۲۵۵٫۲۵۵٫۰٫۰ داریم . این شبکه می تواند ۶۵۵۳۴ هاست یا کامپیوتر را آی پی دهی کند . با استفاده از پروسه سابنتینگ می توانید شبکه را به قسمت های کوچک تر تقسیم کنید و به هر بخش تعداد آدرس کمتری اختصاص دهیم .

۱۷۲٫۱۶٫۱٫۰      (۲۵۴ هاست)
۱۷۲٫۱۶٫۲٫۰      (۲۵۴ هاست)
۱۷۲٫۱۶٫۳٫۰      (۲۵۴ هاست)

اکنون شما با این کار در واقع سابنت ماسک را از ۲۵۵٫۲۵۵٫۰٫۰ به ۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵٫۰ تغییر داده ایدو چندین رنج آی پی کوچکتر ایجاد کرده اید.

اکنون میخواهیم درباره آی پی دهی بدون کلاس بندی اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم. در آیپ ی دهی کلاس بندی شده شما برای اینکه رنج آی پی شبکه را تعیین کنید ۳ گزینه در اختیار دارید. انتخاب کلاس A یا B یا C

 پیشنهاد ما : اتصال دو کامپیوتر با کابل شبکه ۴ مرحله

خب در این مثال فرض کنید شما می خواهید شبکه را ایجاد کنید که ۲۰۰۰ هاست در آن دارید و تنها به ۲۰۰۰ آیپی نیازمندید . اگر کلاس B را انتخاب کنید (کلاس B 65534 آیپی به ما می دهد) بیش از ۶۳۰۰۰ آدرس آیپی را دور ریخته اید .یک راه دیگر نیز دارید و آن اینکه کلاس C را انتخاب کنید (کلاس C 254 آیپی به ما می دهد ) و برای اینکار بایستی ۸ کلاس C را انتخاب کرده که با این کار داده های جدول روتینگ شما به هم می ریزید و مجبورید شبکه را به ۸ قسمت تقسیم کنید . پس نتیجه می گیریم که استفاده از آیپی دهی کلاس بندی شده چاره کار ما نیست ؟پس باید چه کنیم ؟

پیشنهاد ما : رفع مشکل limited در ویندوز ۸ در وایرلس

طبق اطلاعات بدست امده با استفاده از آی پی دهی بدون کلاس بندی یا Classless Interdomain Routing (CIDR) و سابنت ماسک های با طول متغیر Variable Length Subnet Masks (VLSM) دیگر فقط کلاس Aو B و C نداریم و فقط از سه سابنت ماسک ۲۵۵٫۰٫۰٫۰ و ۲۵۵٫۲۵۵٫۰٫۰ و ۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵٫۰ استفاده نمی کنیم . در این بخش اعداد باینری به کار ما خواهند آمد.

در شکل های زیر در سایت مجله اخبار کامپیوتر به محل قرار گیری نقطه ها دقت کنید . در آی پی دهی کلاس بندی ما نمی توانستیم از این نقطه ها عبور کنیم اگر کلاس A داشتیم سابنت ماسک به صورت میشد :

سابنتینگ چیست ، سابنتینگ در شبکه
سابنتینگ چیست ، سابنتینگ در شبکه

همچنین اگر کلاس B داشتیم به صورت زیر بود :

سابنتینگ چیست ، سابنتینگ در شبکه
سابنتینگ چیست ، سابنتینگ در شبکه

و همچنین اگر کلاس C داشتیم به صورت زیر بود :

سابنتینگ چیست ، سابنتینگ در شبکه
سابنتینگ چیست ، سابنتینگ در شبکه

اما الان با آی پی دهی بدون کلاس بندی می توانیم از این مرز نقطه ها عبور کنیم و VLSM های متفاوتی مانند زیر ایجاد نماییم :

سابنتینگ چیست ، سابنتینگ در شبکه
سابنتینگ چیست ، سابنتینگ در شبکه

و مرزها اینگونه تغییر یافتند (دو رنگ قرمز و مشکی مرزها را تشریح میکند)

امیدواریم که با مفهوم سابنتینگ اشنا شده باشید .

سابنتینگ ,سابنتینگ چیست ,سابنتینگ یعنی چه,معنی سابنتینگ ,Subnetting , Subnetting چیست,Subnetting یعنی چه, مفهوم سابنتینگ  , معنی سابنتینگ ، سابنتینگ ,سابنتینگ چیست ,سابنتینگ یعنی چه,معنی سابنتینگ ,Subnetting , Subnetting چیست,Subnetting یعنی چه, مفهوم سابنتینگ  , معنی سابنتینگ 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.