فیبر نوری و استفاده از آن برای پیش‌بینی زلزله

0

یکی از اتفاقاتی که همواره ذهن بشر را درگیر خود کرده و راه‌حل مطمئنی برای پیش‌بینی آن کشف نشده است، زلزله می‌باشد. زلزله در بسیاری از نقاط دنیا موجب خسارات فراوانی شده که اگر امکان پیش‌بینی آن وجود داشت، شاید امکان حفظ جان افراد به شکل بهتری حاصل می‌شد. یکی از راه‌های پیشنهادی برای پیش‌بینی زلزله استفاده از فیبر نوری است.

فیبر نوری و چگونگی استفاده از آن برای پیش‌بینی زلزله

علاقه‌مندان به رایان ITC؛ الیاف و فیبر نوری که باعث رسیدن اینترنت پرسرعت به خانه‌ و مکان‌های ما می‌شود، اینبار برای استفاده در زمینه پیچیده پیش‌بینی زلزله به کارگیری خواهد شد.

جالب است بدانید که فیبر نوری به اندازه یک تار موی نازک انسان است و واقعا این موضوع که اینترنت به وسیله آن به ما می‌رسد، بسیار حیرت‌انگیز است. روش کار فیبر نوری به این صورت است که برای ایجاد کابل‌هایی که سیگنال‌های داده را در فاصله‌های طولانی انتقال می‌دهند، با تبدیل سیگنال‌های الکترونیکی به نور، انجام اینکار را با سرعت بسیار بیشتری همراه خواهند کرد.

فیبر نوری

محققان و کارشناسان دانشگاه استنفورد نشان دادند که امکان درگیر کردن فیبر نوری برای لرزه‌نگاری بسیار محتمل خواهد بود و در صورت انجام آزمایشاتی بر روی آن، این کار انجام خواهد شد.

نظر مهم Biondi، استاد دانشگاه استنفورد

Biondo Biondi استاد دانشگاه استنفورد بیان داشته که ما قادر خواهیم بود تا با استفاده از فیبرهای نوری موجود، به صداهای ایجاد شده درون زمین گوش دهیم و بدین ترتیب بتوانیم زلزله‌هایی که رُخ خواهند داد را پیش‌بینی نماییم.

در حال حاضر محققان با استفاده از سنجش سنسورها، زمین لرزه‌ها را نظارت می‌کنند که جالب است بدانید از حساسیت بسیار بالایی نیز برخوردار است، اما پوشش آنها بسیار کمیاب بوده و استفاده از آنها در مناطق شهری قطعا می‌تواند هزینه‌های بسیار فراوانی داشته باشد.

روش انجام کار با صرف هزینه‌های کم

در مقابل این روش، می‌توان با ایجاد یک رصدخانه آن هم با صرف هزینه بسیار کم، به طوریکه بنا به گفته Biondo Biondi، هر متر فیبر نوری در شبکه همانند یک سنسور عمل کرده و هزینه‌های کمتر از یک دلار خواهد داشت، کاری بزرگ اما مقرون به صرفه انجام داد، کاری که فراگیر خواهد شد.

فیبر نوری

او در ادامه اظهار داشت که شما هرگز قادر به ایجاد یک شبکه با استفاده از سنسورهای معمولی، با این حجم از مشکلات و هزینه بالا نخواهید شد.

چنین شبکه‌ای به دانشمندان اجازه خواهد داد تا مطالعات زمین‌ لرزه‌، به ویژه آنهایی که از شدت بالایی برخوردار نیستند را آغاز کرده و بتوانند به جزییات بیشتری دست یابند.

وجود این نوع سنسورها به یک مهندس عمران جهت برآورد زلزله و طراحی یک نقشه ساختمان متناسب با آن، کمک فراوانی خواهد کرد.

نظر شما چیست؟ آیا چنین کاری می‌تواند به جلوگیری از خسارات زلزله کمک نماید؟

Source: Gadgetsnow

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.